Вівторок, 19.03.2024, 08:06Головна | Реєстрація | Вхід

Форма входу

Пошук

Календар

«  Березень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Наше опитування

Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 103

Друзі сайту

----- Графіки функцій
--- Iз книги рекордів Гiннеса

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
ІМПЕРІЯ ВІРУСІВ

ІМПЕРІЯ ВІРУСІВ

   Відкриття вірусів почалося із збудника тютюнової мозаїки. В даний час вірусів відома велика кількість, але вони настільки малі, що за словами академіка В.М. Жданова, колекція, зібрана зі всіх відомих вірусів, «помістилася б в коробочці розміром з макове зернятко».
Віруси супроводжують все живе з дня народження до самої смерті. Ці підступні невидимки приносять величезну шкоду. Більше половини всіх захворювань людини (більше 500 різних вірусних інфекцій) на «совісті» вірусів. Вони приголомшують тварин, рослини і навіть найближчих своїх «родичів» по мікросвіту - бактерії.
    «Імперія вірусів - імперія зла». Впродовж тисячоліть злочинb вірусів (віспа, сказ, грип, поліомієліт, рак, енцефаліт, кір, свинка і інші захворювання людини; ящур, лейкоз, інфекційна анемія, псевдобешенство і ін. - у тварин; зморшкувата і смужчата мозаїка картоплі, мозаїка і стрик томату, мозаїка тютюну і буряка, жовтяниця буряка, закуклювання злаків і так далі) залишалися безкарними. Перші успіхи в боротьбі з вірусами прийшли відносно недавно.

 БУДОВА ВІРУСА


  Вірус складається з молекул нуклеїнової кислоти (ДНК чи РНК) і білкової оболонки та не мають органел. Виявляють життєдіяльність у клітинах живих організмів. Поза клітиною називаються віріонами. Є віруси-паразити вони називаються бактеріофагами. На підставі досвідів фільтрації через градуйовані лінійні фільтри були визначені розміри вірусів. Розмір найбільше дрібних із них виявився рівним 20-30 нм., а найбільше значних - 300-400 нм.



Віруси складаються з різноманітних компонентів:
    а) сердцевина-генетичний матеріал (ДНК або РНК). Генетичний апарат вірусу несе інформацію про декілька типиів білку, що необхідні для утворення нового вірусу: ген, що кодує обернену транскриптазу й інші.
    б) білкова оболонка, що називають каспидом.
Оболонка часто побудована з ідентичних повторюваних субодиниць - капсомірів. Капсоміри утворять структури з високим рівнем симетрії.
   в) додаткова липопротеідна оболонка.

   Смердота утворена з плазматичної мембрани клітини-хазяїна. Смердота зустрічається тільки в порівняно великих вірусів (грип, герпес).
   Цілком сформована інфекційна частка називається віріоном. У зв'язку з тим, що віруси є паразитами, вони підпорядковуються закономірностям і до них поширення те поняття екології паразитизму. Циркуляція вірусів може бути здійснена від батьків нащадку. Таким чином, кожний вірус займає визначену екологічну нішу поширюється горизонтально (поширення серед популяції хазяїв) і вертикально в біосфері.
 
   КЛАСИФІКАЦІЯ

   а) Віруси класифікуються по серцевині:
щодНК-содержат і РНК-содержат (ретро) віруси.
   б) За структурою капсомеров.
   Ізометричні (кубічні), спіральні, змішані.
   в) По наявності або отсутсвию додаткової липопротеидной оболонки
   г) По клітинах-хазяїнах

   Крім цих класифікацій є ще багато інших. Наприклад, по типі переносу інфекції від одного організму до іншого. Дмитро Йосипович Івановський –основоположник науки про віруси.
  
  Відкриттям невидимого в оптичний мікроскоп ультрамікроба по суті було закладено фундамент нової науки — вірусології.

 ПОШИРЕННЯ ВІРУСІВ

   Віруси не можуть самостійно поширюватись у природі. Допомагають їм у цьому насамперед комахи-переносники (віроформні комахи). Фітопатогенні віруси найчастіше переносять попелиці, трипси, цикади, кліщі й деякі листогризучі комахи. Наприклад, відомо понад 200 видів попелиць — переносників 160 видів вірусів.
    Розрізняють два способи перенесення вірусів комахами: механічний і біологічний.
   При першому способі в ротовий апарат комахи під час живлення разом з поживними речовинами з клітин листя потрапляють і віруси, які вона переносить на здорові рослини.
   Біологічний спосіб дещо складніший. Після того як вірус через ротовий апарат потрапив до організму комахи, він проходить там інкубаційний період, розмножується і лише після цього комаха протягом тривалого часу може заражати здорові рослини.
   Для багатьох вірусів рослин характерний ґрунтовий спосіб поширення, їх поширюють нематоди, які пошкоджують кореневі системи хворих і здорових рослин, а також гриби. Наприклад, гриб ольпідій капустяний може поширювати вірус некрозу тютюну за допомогою своїх зооспор. Чимало вірусів передається насінням, бульбами, коренями, цибулинами тощо. Виявлено також, що біля 50 вірусів можуть переноситись повитицею, коли цей бур'ян-паразит перекидається з хворої рослини на здорову. Слід додати, що сама людина сприяє поширенню багатьох вірусів. Це відбувається під час проведення різноманітних агротехнічних заходів: щепленні та обрізуванні дерев, пікіруванні розсади, пасинкуванні рослин тощо, коли сік з випадково поранених хворих рослин потрапляє на руки, одяг або знаряддя праці робітників і переноситься у такий спосіб на поранені здорові рослини.
   Віруси тварин і людини часто поширюються як крапельна інфекція. Наприклад, вірус грипу найчастіше передається від хворих до здорових людей під час розмови, кашляння, чхання. Вірус сказу передається зі слиною хворих тварин при укусах. Арбовіруси, що спричинюють жовту гарячку, і вірус кліщового енцефаліту поширюються через укуси кровосисних комах (комарів, кліщів тощо).



   Віруси бактерій (бактеріофаги) поширюються в природі з вогнищ лізису різних видів бактерій. Поки що переважну більшість вірусних хвороб досліджують на вищих рослинах, в основному на зернових, зернобобових та технічних культурах. Це пояснюється великими втратами, які спричинюють вірусні хвороби цим економічно важливим культурам. Вони не менші, ніж від грибних хвороб. Відомо, наприклад, що втрати картоплі від зараження готикою, смугастою та зморшкуватою мозаїкою сягають 50—80 %.
  У літературі описано близько 700 вірусних захворювань рослин. Серед збудників цих хвороб добре вивчено понад 150. В Україні зареєстровано понад 115 вірусів рослин. Великих збитків господарству завдає:смугаста мозаїка пшениці, мозаїка озимої пшениці,штрихувата мозаїка ячменю,мозаїка кукурудзи,крапчаста мозаїка та готика картоплі, що останнім часом завдає великих збитків.
  Ми знаємо, що людських вірусів не менше.Вони розвиваються з кожним роком все більше та стають ще небезпечнішими для людини.Вчені дослідили, що ліки і антибіотики,знищують тільки шкідливі бактерії, а сам вірус вони не вбивають.Вірус починає діяти, коли потрапляє у клітину людини і починає розвиватись,але кровяні тільця облягають вражену клітину, тим самим не дають вірусу розвиватись далі. Щоб вилікуватись від вірусу грипу треба: відпочивати, потіти (через піт виділяються токсини, що виділяють вірус), пити гарячі напої. На жаль часник і цибуля не лікують вірус, але вони вбивають шкідливі бактерії в організмі.
  Науковці довели, що після того як вірус покинув наш організм, він залишає в нашому організмі свої частини(гени). Було досліджено,що близько 11% ген нашої генетичної системи є генами вірусів. Коли інший вірус потрапляє в наш організм він мутує з рештками бувшого вірусу і створюється новий тип вірусу. Захиститися від нового вірусу важко,оскільки для виготовлення вакцини і ліків потрібен час, дослідження, експерименти. Нових вірусів стає все більше і вони все небезпечніші.



 ГІПОТЕЗИ ТА ПРИПУЩЕННЯ ЩОДО ПРИРОДИ ВІРУСІВ

    У ході досліджень вірусів учені прийшли до думки, що геніальність - це вірусне захворювання. Учені в шоці: їм вдалося встановити, що геніальність - це особлива форма інфекційного захворювання і багатьом трапляється перехворіти ним в підлітковому віці в легкій формі.
   Віруси винні і у виникненні синдрому хронічної втоми.
   Ці непідвладні загадкові істоти здатні управляти нашою свідомістю. Не виключено, що віруси є представниками позаземного життя.
У 1921 році в паризькому інституті Пастера вперше виявили, що віруси досконало володіють мистецтвом ховатися. Виникло припущення: можливо, віруси - це і є стара форма життя на нашій планеті?
  На сьогоднішній день існує три основні версії походження вірусів:
• Перша стверджує, що віруси - це бактерії, що деградували.
• Друга вважає, що віруси - нащадки якнайдавніших доклітинних форм життя, які перетворилися на паразитів.
• За третьою версією, віруси - частини цілих кліток, що якимсь чином стали автономними.
    З появою космонавтики виникла четверта, сама екзотична гіпотеза, що віруси - представники позаземного життя. В середині 1980-х років була офіційно зареєстрована найзагадковіша хвороба: так званий синдром хронічної втоми. Хвороба може початися з поганого настрою, а закінчитися розладом психіки і летальним результатом. Виявилось, що збудником хвороби є не сезонні біоритми, як вважали лікарі, а новий вірус.



Copyright MyCorp © 2024 | Конструктор сайтів - uCoz