Вівторок, 19.03.2024, 12:09Головна | Реєстрація | Вхід

Форма входу

Пошук

Календар

«  Березень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Наше опитування

Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 103

Друзі сайту

----- Графіки функцій
--- Iз книги рекордів Гiннеса

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
ПОДОРОЖ У НЕВИДИМИЙ СВІТ
ПОДОРОЖ У НЕВИДИМИЙ СВІТ

 ІСТОРІЯ ВІДКРИТТЯ


   У 1887 р. в Криму плантації тютюну уразила невідома хвороба: листя рослин покривалося складним абстрактним малюнком, що розтікався по листу, немов фарба, що переливається з одного листа на іншій, від однієї рослини до іншого. Сільське господарство зазнавало великих збитків.



   На місце був направлений випускник Санкт-петербурзького університету Д.І. Івановський. Молодий учений вирішив з'ясувати, яка бактерія викликає хворобу тютюну. Треба відзначити, що розквіт мікробіології припав на кінець XIХ століття. Мікроскоп є, методи приготування і забарвлення препаратів відомі. Отже, довести мікробну природу ураження буде не важко. Проте завдання виявилося вельми не простим.
  Перегляд величезної кількості препаратів, приготованих з екстрактів хворого листя, не приніс успіху. Не удалося отримати відповідь на питання: чи є мікроби в екстрактах з ураженого листя? В той же час при зараженні здорового листя соком з хворих (ін'єкції в товщу здорового листя) результат був завжди однаковим: здорове листя захворювало через 10-15 днів. Це нагадувало інкубаційний період, властивий будь-якій інфекції, протягом якого мікроби, розмножуючись, проникають всередину організму і викликають захворювання. Але прямого доказу не було.
  Дослідник не задається, ставить досліди на живильному середовищі (їх в цей час вже використовували для культивування мікроорганізмів). Але невдачі переслідують ученого. Невже це безвихідь? Немає! Ще не перевірений метод фільтрації. У Франції Шамберлан, учень і друг знаменитого Пастера, вже виготовив бактерійний фільтр - «свічу Шамберлана» з фарфору з украй дрібними порами, не проникними найдрібніші мікроби, видимі в мікроскоп.
  Івановський фільтрує сік з хворого листя через цей фільтр. Ідея проста, профільтрований сік не повинен містити мікроби. І, отже, не зможе заразити здорове листя тютюну. Але до подиву дослідника, при нанесенні краплі абсолютно прозорої рідини на здорове листя на них з'являється характерний абстрактний малюнок, тобто розвивається хвороба. Вивід один - у відфільтрованому соку рослини є невідомі мікроби - збудники мозаїчної хвороби тютюну (ВТМ).
  Д.Й. Івановський передбачив, що ВТМ в тисячу разів менші від вже відомих мікробів, тому і пройшли через бактерійний фільтр.
Так були відкриті нові микроби-невидимки» - віруси, що фільтруються (1892 р.).



  Термін «вірус» (від латів. virus - отрута) запропонував голландець Бейерінк для позначення інфекційної природи відфільтрованих рослинних рідин. Назву «Віруси, що фільтруються,» вживали до кінця 30-х - початки 40-х рр. ХХ століття.
  Згодом виявилось, що через дрібні пори (0,5 мкм) бактерійних фільтрів можуть проходити не лише віруси, але і так звані L-формы бактерій. Отже, фільтрованість, визначувану малими розмірами, не можна вважати властивістю, що відрізняє віруси від інших мікроорганізмів, тому і підстав для збереження визначення що «фільтруються» не стало. Віруси, що фільтруються, стали просто вірусами.
  По слідах, що залишаються хитрими невидимками, дійшлому дослідникові удалося проникнути в їх таємницю. Виявилось, що ВТМ може кристалізуватися. У 1935 р. знаменитий вірусолог У.Стенлі підтвердив здатність утворювати кристали і довів можливість існування в кристалічному вигляді не лише ВТМ, але і ряду інших вірусів. Так, термін «кристали Івановського» отримав визнання.
  Проте віруси як і раніше залишалися неуловимыми і загадковими, адже вони украй малі, їх неможливо побачити в світловому мікроскопі. Ось і вийшло, що віруси стали одними з перших біологічних об'єктів, досліджених за допомогою електронного мікроскопа після його винаходу в 30-х рр. століття, що пішло.

 ДМИТРО ЙОСИПОВИЧ ІВАНОВСЬКИЙ –ОСНОВОПОЛОЖНИК НАУКИ ПРО ВІРУСИ

  Дмитро Йосипович Івановський – основоположник науки про віруси. Завдяки Д. Івановському наука про віруси — вірусологія має точну дату народження — 12 лютого 1892 р. Саме в той день ще нікому не відомий 28-літній випускник Петебурзького університету фізіолог рослин Д. І. Івановський доклав на засіданні Академії наук про свої спостереження над тютюновою мозаїкою. У тому ж році в бюлетені Академії наук була опублікована класична робота молодого вченого «Про дві хвороби тютюну», що з'явилася підсумком майже 5-літніх спостережень Д. І. Івановського, початих ще в студентські роки і проводилися на Україні, у Бессарабії та у Криму.



   Всьому світові відоме ім'я Д.Й. Івановського (1864—1920), видатного природознавця, засновника сучасної вірусології. В 1892 p., вивчаючи мозаїчну хворобу тютюну, Д. Й. Івановський відкрив раніше не відомі субмікроскопічні істоти, які одержали назву віру­сів. Дмитро Івановський народився в селі Низ Тодовського повіту Петербурзької губернії. Закінчив фізико-математичний факультет, Петербурзький університет у 1888 р., в якому викладав з 1895 р., а з 1915 р. до кінця життя – професор університету в Ростові-на-Дону.
  За результатами своїх досліджень Д. Й. Івановський доповів в Академії наук 14 лютого 1892 р. і водночас опублікував працю «О двух болезнях табака». У 1898 р. видатний голландський мікробіолог М. В. Бейєрінк підтвердив відкриття Д. Й. Івановського і запропонував збудника мозаїчної хвороби тютюну називати вірусом (від лат. virus — отрута).



Copyright MyCorp © 2024 | Конструктор сайтів - uCoz